forma(16)
LISTOPAD 18, / SPORT
TRENING UWAŻNOŚCI
W WODZIE
Uważność jest praktyką bycia w pełni zaangażowanym w tę chwilę, popychając wszystkie inne rozproszenia na bok. Koncentruj się na tym, co robisz tu i teraz.
OBECNOŚĆ
Przed wejściem w program
Zanim zaczniesz, poświęć chwilę na zatrzymanie się, aby poczuć oddech i zorientować się w tym, co zamierzasz zrobić. Dostrój się do dźwięku i rytmu oddechu. Wdychanie tlenu, oddawanie życia ruchom. Dzięki tej świadomości pozwól, aby oddech zwolnił i był delikatny. Niech ten czas będzie dla ciebie.
ODDECH
Koncentruj się na małych szczegółach i nie spiesz się.
Jedziesz na trening pływacki. Delektuj się oczekiwaniem i podchodź do jak znaczącego rytuału.

Zanim wskoczysz do wody, zatrzymaj się przed słupkiem, spójrz na tory i poświęć minutę na oddech. Oddychanie jest jednym z najbardziej automatycznych działań, zatem kontrola oddechu ma fundamentalne znaczenie dla uważności w pływania. Często bez rozgrzewki, skupienia na oddechu przed wejściem do wody pojawia się utrata rytmu oddechowego, napinamy się, a nasz oddech staje się płytki i nieregularny, czasami nawet zapominamy trochę oddychać. Bądź świadomy powietrza w twoim ciele i rozszerzającego klatkę piersiową.

W wodzie postaraj się utrzymać swój wzorzec oddechu. Zauważ wszelkie napięcie wokół przepony i klatki piersiowej i spróbuj utrzymać wszystkie mięśnie oddechowe rozluźnione, wydłużyć szyję, wyciśnij klatkę piersiową i pozwól, aby powietrze płynęło płynnie do płuc.

Gdy zrelaksujesz się i znajdziesz spokojny rytm w oddychaniu, pomyśl o podniesieniu stóp wyżej, jeśli idą ku dołowi. Myśl o stopach ale dalej koncentruj się na swoim oddechu. Powinieneś znaleźć swój rytm, aby jak najlepiej wykorzystać pływanie. Najlepiej płynnie i rytmicznie, to najszybsza droga do pływania i energooszczędnego jak również niezbędna do praktyki uważności, świadomego pływania, kontroli ciała. Wydłuż poślizg, nie unoś głowy i baw się dobrze, po prostu idź z prądem.

Po treningu nie leć od razu do szatni, porozciągaj się, możesz wziąć matę, usiądź na łydkach, zrób foczkę, itp.
POZYCJA CIAŁA
Pływanie z jak najmniejszym oporem.
Kiedy poruszasz się po wodzie, Twoim celem jest pływanie z jak najmniejszym oporem. Aby to zrobić, ważne jest, aby utrzymać odpowiednią pozycję ciała przez cały czas. Często pływacy próbują wpływać na swoją pozycję ciała poprzez rotację, wzorce oddechowe lub kopnięcie. Ale sekret właściwej pozycji ciała podczas pływania leży w twojej głowie. Twoja głowa kieruje położeniem całej reszty ciała.

Jeśli twoja pozycja głowy jest zbyt wysoka w wodzie, twoje biodra i nogi zatoną. Jeśli twoja pozycja głowy jest zbyt niska w wodzie, twoje biodra będą na powierzchni wody, ale twoja głowa spowoduje ogromne ilości oporu i spowolni cię. Aby uzyskać optymalną pozycję głowy i w wyniku tego optymalną pozycję ciała, zamiast patrzeć prosto w dół lub prosto przed siebie, trzymaj głowę pod kątem około 45 stopni. Twoje biodra i nogi znajdą się w idealnej pozycji ciała z najmniejszą ilością oporu.
LICZBA RUCHÓW
Liczba uderzeń jest kluczem do sukcesu.
Liczba uderzeń jest kluczem do sukcesu. Jeśli jesteśmy w stanie opanować liczbę ruchów, pozwoli to, aby ta liczba była wskaźnikiem tego, jak szybko płyniemy. Wymaga czasu i cierpliwości. Aby stać się lepszymi pływakami, nie możemy po skupić się byle jakim pływaniu, żeby tylko pruć do przodu, ponieważ ostatecznie w chcemy czuć się tak komfortowo, jak to możliwe, podczas gdy płyniemy tak szybko, jak to możliwe.
DŁUGOŚĆ RUCHU DPS
Można płynąć szybciej z mniejszym wysiłkiem.
Długość ruchu jest ważnym aspektem prędkości. Ten parametr daje odległość, którą twoje ciało przesuwa się do przodu. Posiadanie dobrej długości spowoduje pokonywanie większej odległości, wykonując mniej ruchów.

Wejście i złapanie. Pierwsza faza ruchu ramienia jest momentem, w którym ręka wchodzi do wody. Niezależnie od tego, czy jest to kraul, grzbiet, czy motyl faza zaczepienia jest momentem, w którym twoja ręka rozpoczyna ruch napędowy przez wodę.

Pociągnięcie. Jest to największa i najdłuższa część ruchu pływackiego i wymaga największej aktywacji mięśni. Na tym etapie Twoim celem jest przeciąganie ręki przez całą drogę do tyłu, w kierunku ostatniej fazy ruchu. Zrób to, tworząc kąt 90 stopni między górną i dolną częścią ramienia. Ważne jest, aby mieć wyczucie wody, ponieważ spowoduje to bardzo skuteczny ruch. Możesz pracować nad swoim pędem za pomocą narzędzi takich jak wiosła czy spadochron.Zwiększy to również twoją siłę.

Możesz policzyć swoje ruchy na 25-metrowym basenie. Następnie podziel swoje uderzenia według długości basenu. Na przykład 25 uderzeń oczywiście równałoby się 1 metr na ruch. Gdy twój ruch jest bardziej wydajny dzięki lepszej mechanice i technice, zaoszczędzisz energię, aby jeszcze szybciej pływać. Uzyskanie dodatkowych 10 cm w długości ruchu równa się 60 sekund na 1500 metrów!

Zwiększenie DPS dotyczy tego, jak używasz i stosujesz moc, którą masz w głowie pod wodą tak skutecznie, jak to możliwe. Może to być poprawa czasu i rytmu, otwarcie pozycji przedramienia, obracanie się, kopanie więcej z bioder z prostych nóg, do utrzymania nacisku dłoni na wodę od zaczepienia do fazy pchania.

Czy wiesz, że popychając rękę do ud, z nadgarstkiem kończącym się na 90 stopniach do biodra, może dodać 10 cm do Twojej odległości! Może to oznaczać, że przepłyniesz 1500 metrów 1 minutę szybciej.

Cezary Wereszczyński

POLECAM
SZKOLENIE PŁYWANIA
FERIE RODZINNE
WYJAZDY DLA SENIORÓW
MŁODZIEŻ Z PROBLEMAMI
TRENING PERSONALNY
WPISY

KONTAKT

ONLINE

© Copyright 2024 kolorowagrafika.pl